Ciepło, które w sposób niekontrolowany ucieka z domu, sprawia, że koszty jego ogrzewania znacząco wzrastają. Jak już wielokrotnie udowodniono, najwięcej start ciepła odnotowuje się w okolicach otworów drzwiowych i okiennych. Dlatego właśnie część osób decyduje się na zamontowanie w swoim domu tzw. ciepłych parapetów. Czym one są? Wyjaśnimy to w dzisiejszym wpisie.
Ciepły parapet – co to?
Ciepłym parapetem nazywa się specjalne profile podokienne, które dobrze uszczelniają dolne połączenie ramy okiennej ze ścianą. Zazwyczaj produkuje się je styropianu technicznego lub polistyrenu ekstrudowanego. Profil, aby spełniał swoje zadanie, musi być dobrze dopasowany do okna (zarówno drewnianego, jak i plastikowego), dlatego zamawia się je wraz z oknami. Ciepłe parapety najlepiej przewidzieć na etapie projektowania i wykonywania otworów okiennych, gdyż otwory te muszą być lekko powiększone dołem. Profile montuje się w otworach okiennych w dolnej ich części. Oprócz szczelnego połączenia okna zapewniają też szczelne połączenie i podparcie dla parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.
Korzyści z montażu ciepłych parapetów
Jak już było wspomniane, podstawową korzyścią z montażu profili podokiennych jest ograniczenie strat ciepła w budynku, co przekłada się bezpośrednio na oszczędności przy ogrzewaniu domu. Ciepłe parapety likwidują problem powstawania mostków termicznych, przedmuchu pod oknem, a w razie niedokładnie wykonanych prac budowlanych – dostawania się wody między parapet a okno. Co za tym idzie, wilgoć nie ma również dostępu do ścian. Ciepłe parapety uchronią więc domowników przed powstawaniem wykwitów. Profile podokienne da się zastosować w zasadzie do każdego systemu okiennego, a ich montaż w trakcie budowy domu nie pochłania zbyt wiele czasu. Ciepłe parapety można więc z pewnością uznać za wspaniały pomysł na ograniczenie strat ciepła w domu oraz za rozwiązanie, dzięki któremu budynek stanie się bardziej energooszczędny.