Parapety zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne nie tylko wpływają na estetyczny wygląd okna, ale także pełnią funkcję ochronną dla murów. W zależności od typu okna, ale też stylu wewnątrz pomieszczeń można zdecydować się na parapety wąskie, szerokie, wykonane z drewna, kamienia czy tworzyw sztucznych. W jaki sposób dobrać parapet do okna?
Jakie są rodzaje parapetów wewnętrznych?
Kluczowe podczas montażu parapetu jest wybór techniki pracy, który zagwarantuje pełną szczelność konstrukcji i zapobiegnie powstania mostków termicznych. Mieszkając w południowej Polsce warto zwrócić na parapety wewnętrzne w Śląskiem prosto od producenta, by kupić produkt wysokiej klasy w atrakcyjnej cenie. Dużym powodzeniem cieszą się nie tylko produkty z kamienia naturalnego, ale też płyt MDF z okleiną folią PCV odporną na działanie światła słonecznego na plamy i zadrapania, czy też niezwykle atrakcyjne cenowo i wysoce estetycznie wykonane parapety PCV komorowe.
Czym kierować się przy wyborze parapetów wewnętrznych?
Chcąc zapewnić najwyższy stopień ochrony przed utratą ciepła oraz odpowiednio wysoki poziom wykończenia okna, należy dobrać je do rodzaju okna i wystroju pomieszczenia. Ważną zasadą jest utrzymanie odpowiedniej proporcji jego wielkości do charakteru i wielkości pomieszczenia — nie mogą one dominować we wnętrzu, jednocześnie powinny współgrać z podłogą, meblami, blatem czy to materiałem wykonania, czy też kolorem do okna.
Do białego okna zaleca się wybrać dyskretny biały parapet, np. na z PCW, płyty laminowanej lub z konglomeratu, biało wykończony parapet drewniany lub stalowy. Ten kolor jest uniwersalny i będzie ładnie współgrał z grzejnikiem, dbając o odpowiednie rozświetlenie pomieszczeń. Biała kolorystyka okna i parapetu sprawdzi się w większości wnętrz – komponują się one ładnie z grzejnikiem, wpuszczają więcej światła do pomieszczeń. Do ciemnego okna można dopasować albo ciemny parapet w takim samym kolorze, albo dobrać go do koloru ścian.