Zaparowane okna to problem, z którym boryka się wiele osób w sezonie jesienno-zimowym. Sprawdzonym i skutecznym sposobem na pozbycie się skroplonej na szybach pary jest ustawienie w mieszkaniu osuszaczy powietrza w postaci elektrycznych absorberów wilgoci lub pochłaniaczy w formie tabletek i granulatów. Jeśli okna bezustannie zaparowują, to należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń, również w sezonie grzewczym.
Na rynku dostępne jest wiele różnych preparatów zapobiegających zaparowywaniu okien, które pokrywają szyby specjalną powłoką. Alternatywne domowe sposoby to mycie szyb roztworem z gliceryną i alkoholem, które osadzają się na powierzchni szyb i blokują ich zaparowywanie.
Ponieważ nowoczesne okna ze Śląska są bardzo szczelne, to należy zadbać o sprawną wentylację w domu. Warto wiedzieć, że im gorsze właściwości termoizolacyjne okien, tym większe jest prawdopodobieństwo parowania szyb. A zatem im niższy współczynnik przenikalności cieplnej, tym lepiej.
Dlaczego okna parują?
Przyczyną osadzania się pary wodnej na oknach jest wysoka wilgotność powietrza w domu. Ponieważ szyba jest zimniejszą przegrodą budowlaną niż na przykład ściany, to para wodna w zetknięciu z oknami ulega skropleniu. To samo dzieje się na zimnych taflach luster w łazience po kąpieli w gorącej wodzie. Pomieszczeniom należy zatem zapewnić dopływ świeżego powietrza – przy wentylacji grawitacyjnej dobrym rozwiązaniem są nawiewniki, które podnoszą efektywność pracy instalacji.
Okna mogą parować także od zewnątrz, co jest jednak naturalnym zjawiskiem związanym z niską temperaturą otoczenia. Powodem do zmartwień jest natomiast para osadzająca się pomiędzy szybami w oknie – można wówczas podejrzewać rozszczelnienie się pakietu szybowego. Takie okno nie spełnia już swojej funkcji i nie zapewnia dobrej termoizolacji.