Bramy garażowe napędzane silnikiem elektrycznym sterowanym pilotem są świetnym rozwiązaniem dla każdego, pozwalają na otwarcie i zamknięcie bramy bez potrzeby wysiadania z samochodu. Wybór tego rodzaju bramy garażowej jest sporym ułatwieniem życia. Można spotkać się z opinią, że bramy tradycyjne są lepsze od tych na prąd, ponieważ w razie awarii sieci czy przerwie w dostawie prądu bramy nie da się otworzyć. Jest to błędne stwierdzenie – bramy garażowe napędzane elektrycznie można otworzyć i zamknąć nawet w przypadku braku prądu.

W jaki sposób można otworzyć elektryczną bramę garażową podczas przerwy w dostawie prądu?

Każda brama garażowa napędzana energią elektryczną jest wyposażona w systemy umożliwiające jej działanie nawet bez prądu. W większości przypadków zastosowana jest linka, umieszczona w okolicach silnika. Poprzez jej pociągnięcie możemy odblokować napęd i ręcznie otworzyć naszą bramę. Jest to rozwiązanie wykorzystywane do otwierania bramy garażowej od wewnętrznej strony. W przypadku, gdy chcemy dostać się do garażu z zewnątrz, możliwe są dwa rozwiązania, zależne od rodzaju bramy garażowej. Jednym ze sposobów jest awaryjne otwarcie bramy poprzez dźwignię zamka, przekręcając klamkę i unosząc bramę do góry. Drugą metodą jest rozłączenie napędu poprzez przekręcenie kluczykiem wkładki patentowej połączonej linką z zamkiem lub napędem, co skutkuje jego odblokowaniem i możliwością ręcznego podniesienia bramy. W niektórych modelach dołączony jest specjalny kluczyk, ułatwiający szybkie odblokowanie i otworzenie bramy.

Wszystkie systemy bram garażowych na prąd mogą zostać otwarte ręcznie w sytuacji przerwy w dostawie prądu. Dostępne na rynku bramy garażowe napędzane na prąd produkowane są tak aby można je było łatwo otworzyć bez użycia siły. Dzięki temu otwarcie bramy nawet przez osoby starsze nie będzie sprawiało problemów. Systemy awaryjnego otwierania bram garażowych napędzanych silnikiem elektrycznym są bardzo intuicyjne, do ich otwarcia nie potrzeba żadnej specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Bramy garażowe z tym rodzajem napędu są najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem nawet w sytuacji awarii prądu.