Rolety zewnętrzne nie tylko chronią przed intensywnym słońcem i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, ale także doskonale izolują przed hałasem, zimnem i silnym wiatrem. Montaż rolet sprawia, że pomieszczenia wychładzają się wolniej. Tak naprawdę najwięcej ciepła ucieka przez okna, a rolety mogą zmniejszyć straty ciepła nawet o 25%.

Właściwości izolacyjne rolet zewnętrznych wynikają z warstwy powietrza, jaka gromadzi się pomiędzy pancerzem a oknem. Powietrze tworzy opór cieplny i blokuje przenikanie zimna do szyby, przez co okno wolniej się wychładza. Poza tym dzięki roletom nie dochodzi do cyrkulacji powietrza, a więc ciepło przez okna nie ucieka. Rolety stanowią także dodatkową osłonę przed silnym wiatrem. Właściwości cieplne rolet zwiększa się poprzez zastosowanie dodatkowych wkładek termicznych z pianki poliuretanowej, która jest doskonałym izolatorem.

Zatrzymaj ciepło w domu

Roleta zewnętrza musi być idealnie dopasowana, tak aby pomiędzy prowadnicami a wnęką i ramą okienną nie powstawały żadne szczeliny, przez które może przenikać powietrze. Rolety zewnętrzne mogą obniżyć współczynnik przenikania ciepła – jest to parametr określający, jak dużo ciepła ucieka przez każdy metr kwadratowy przegrody. Im wyższy współczynnik dla okna, tym lepszy efekt przyniesie montaż rolety. Przykładowo, okna o współczynniku UW 1,4 W/m2*K po zsunięciu rolet mogą osiągnąć przenikalność cieplną lepszą o 14% a okna ze współczynnikiem UW 0,8 W/m2*K zyskują 9%. A więc efektywność rolet maleje wraz z polepszeniem współczynnika UW.

Montaż rolet zewnętrznych niesie wiele korzyści nie tylko zimą. Rolety doskonale sprawdzają się w upalne dni, ponieważ skutecznie blokują przepływ ciepła i dopływ promieni słonecznych do wnętrz pomieszczeń, dzięki czemu koszty chłodzenia są niższe.